A TAROT-ról
Nem humbuk, csak a lét tükörképe
Ahogy mindenben tükröződik az Univerzum maga, az égen, a tenyérben a szem íriszében, a talpon, minden vagy bármi mutatja a jelen pillanat minőségét, a benned rejlő erőket az adott időben, úgy a Tarot kártya is egy eszköz arra, hogy jobban átlássuk a történéseket.
A „látás” a „vidjá” eltűnt a „bűnbeeséssel”, a lét lefokozódott. Nem látjuk a dolgokat, csak gondolkozunk róluk, sejtjük, érzünk valamit, vannak emlékfoszlányaink a régmúltról, felvillanó képek a jelen valóságról, de a Csillagszemet (valóban látó – Harmadik szemet) még fátyol takarja. A fátyol a „küszöb őre” a Szaturnusz, mely inkább egy fal, egy zárt ajtó mindaddig, amíg nem vagyunk készen, nem vagyunk érdemesek a teljes tisztánlátásra. Mégis, éber figyelemmel bármilyen eszközzel teljesebb képet kaphatunk a valóságról, mint értelmetlen spekulációkkal. Tehát amíg a teljes látás birtokába jutunk az ősi bölcsességek útján - addig is, és ahhoz vezető útként is – éberen használhatjuk a tükröket, így a Tarot kártyát. A tarot kártyáknak is van egy analógiája, amely megfeleltethető egy-egy bolygó analógiájának a különböző jegyekben.
A Tarot valójában a kártyák eredete, minden kártya közös gyökere a szellemi analógiákat kifejező ősi kártya, (mint ahogyan az Asztrológia az Asztronómia őse, csak a valódi tudás eltűnt, maradt a fizika) ugyanúgy megtalálható benne a 4 minőség, mint bármelyik alap kártyacsomagban.
Mint Yin és Yang a kártya Nagy és Kis arkánumból áll. A Nagy arkánum 21 lapot foglal magába, mely a Szaturnusz 3 Hetes periódusával analóg. A Nagy arkánumoknál a számok kiemelt jelentőségűek. Az első lap a Mágus, maga a Teremtő, az utolsó a Bolond, valójában az a minősége hogy már nincs minősége, ő a Megvilágosodott, átlátszó, ego nélküli Lény reprezentánsa. (Hamvas Béla Arlequin című művében írja le a Bolond lényegét, állapotát, mely az emberi létezés utolsó állomása.)
A Kis arkánumok 4 minőségből állnak, melyek megfelelnek az Asztrológiában és összes hagyományban megtalálható 4 elem analógiájának:
Érmék – Föld – Anyag – Fikai test
Kelyhek – Víz – Érzelem/Ösztön – Asztrál test
Kardok – Levegő – Gondolkodás – Étertest
Botok – Tűz – Akarat/Tudat – Ego/Én
A Kis arkánumok minőségenként 10 lapot tartalmaznak, ezen felül még a négy tudatszintnek (Kasztrendszer) megfelelő analógiát:
Király – Királynő – Lovag - Apród
Maguk a lapok (analógiák) természetesen különböző szinteken értelmezhetők (a személytől és tárgytól függően), akárcsak az asztrológiában a bolygók, jegyek, fényszögek stb.
A legközismertebb a Rider tarot, mely előnye az egyszerűségében rejlik, viszont nem túl művészi a kidolgozása.
Másik, igen jól használható és művészileg is kifejező kártya a Régi ösvény Tarot.
Figyelemre méltó még az Osho Zen Tarot, melynek lapjai igen éles, már-már bizarr képeivel, Osho leírásaival egészen komoly spirituális tanítást tartalmaznak.
Az egyik legszebb Tarot Stephanie Pui Mun Law festőművész alkotása a Shadowscapes Tarot.
A Tarot használatát illetően vannak különböző ősi KIRAKÁSI MÓDSZEREK, azonban bármilyen helyzethez hozzá lehet igazítani a kártyavetést. A kártyák mindig a valóságot mutatják az adott pillanatban - viszont ahogyan az Asztrológiából – jövőre vonatkozó következtetéseket egzakt nem érdemes belőle levonni, mivel TENDENCIÁKA mutat, a szabad akarat mozgásterét.