Mi az asztrológia?

Az asztrológia a
lét alapanalógiáit – melyek megtestesülnek a Naprendszeren innen és túl vagyis a makrokozmoszban – használja arra, hogy
visszakövetkeztessen az emberi lét törvényszerűségeire, vagyis a mikrokozmoszra. Az összefüggés a univerzum működése és személyes sorsunk között éber jelenléttel megfigyelhető és
megtapasztalható.
A valódi asztrológia nem arra a hitre épül, hogy a csillagok befolyásolják az emberi létet, hanem egy összetett és komoly rendszer, mely segítségül szolgál számunkra, hogy megismerjük közös és egyéni sorsunkat, életünket és személyiségünket. Az égitestek és sorsunk között nincs ok-okozati összefüggés, a külvilág pusztán a bennünk zajló történések tükörképe, megjelenítője. Ha ezt a tükröt jól használjuk és rálátunk erősségeinkre, hiányosságainkra, lehetőségeinkre és korlátainkra, pontosan fogjuk tudni hogy mi az amin változtatnunk kell ahhoz, hogy beteljesítsük sorunkat.
Az asztrológia lényegét Thorwald Dethlefsen német író, filozófus és pszichológus tökéletesen leírja 'A Sors mint esély című művében', melyet szeretettel ajánlok mindenkinek, aki tiszta képet szeretne kapni az asztrológiáról:
"Az asztrológia nem az a hit, amely szerint az égitestek befolyásolják az emberi sorsot, az asztrológia egy rendszer a valóság leképezésére. Az asztrológia archetipikus ősprincípiumokkal foglalkozik, az ideák szintjén, ezek azok az építőkockák, amelyekből a valóság összes megjelenési formája felépül.
Az égitestek és a valóság különböző szintjei között nincsen kauzális összefüggés. Az asztrológia tehát olyan mérő szerkezet (a valóság mérő szerkezete), amely tetszőleges pontossággal mutat valamit, de nem okozza azt.
Az időnek nem csak mennyisége, minősége is van. Másképpen ez azt jelenti, hogy egy bizonyos időpontban csak olyan események valósulhatnak meg, amelyek kvalitatív tartalma megfelel a mindenkori időkvalitásnak. Így egy meghatározott időpontban egy bizonyos princípium, pontosabban egy bizonyos princípiumkeverék uralkodik.
Régen a papok feladata volt az időkvalitások kinyomozása. A pap a konkrét kérdés után „az órába nézett”, hogy megtudja annak minőségét. Ebből származik a „horoszkóp” szó, horoszkópot csinálni nem más, mint „belenézni az órába” (hora = óra, skopein = nézni). A horoszkóp ezek szerint egy meghatározott időpontban az égboltról készült pillanatfelvétel." (Részlet Thorwald Dethlefsen – A sors mint esély c. könyvéből)
A jógikus asztrológia a jóga azon ősi szemléletére épűl, mely szerint létünk nem pusztán anyagi lét, sőt az anyagi világban minden mulandó. Létezik azonban bennünk egy halhatatlan rész (Atman), mely az élet történésein keresztül felébredésre törekszik, útja az egységbe való visszatalálás (Brahman). A mielőbbi visszataláláshoz elvezet a jóga 8 lépcsője, melyet végigjárva elérjük a valódi boldogságot, a szenvedéstől való megszabadulást.